Yöre Yemekleri

Yöre Yemekleri

Bulgur Pilavı

Malzemeler: Pilavlık bulgur, tereyağı, tuz, su

Yapılışı: Bulgura yetecek miktarda su tencereye koyularak kaynatılır. Kaynayan suya bulgur ve tuz koyularak pişirilir. Tavada bol tereyağı yakılarak pilavın üzerine dökülür ve karıştırılır.

Domatesli Bulgur Pilavı

Malzemeler: Bulgur, kuru veya taze domates, sıvıyağ, biber salçası, tuz, su.

Yapılışı: Tencereye sıvıyağ koyularak küçük küçük doğranmış domates kavrulur. Salça tuz ve bulgur ilave edilerek karıştırılır yeteri miktarda su katılarak pişirilir.

Ekmek Aşı

Malzemeler: 1 bezirme (sacda pişen ekmek), 1 soğan, 2 yumurta, sumak ekşisi, salça, yağ, 2 bardak su

Yapılışı: Daha önce tandırda pişirilen bezirmeler parçalanır ve bir tepsiye dizilir. Ardından bir tavaya yağ konur; soğan ve salça tavada öldürülür. Sonra içerisine iki su bardağı su konulur ve suyun içerine iki yumurta kırılır. Bu suyun kaynaması beklenir.
Kaynayan su alınır ve daha önce hazırlanan tepsideki bezirmenin üzerine dökülür. Üstüne de sumak ekşisi atılarak yenilir.

Dövme Pilavı

Malzemeler: 250 gr.dövme, et suyu, salça, yağ

Yapılışı: Önce kemik haşlanır ve suyu alınır. Ardından dövme suda yıkanır ve et suyunun içerinse katılıp kaynaması beklenir. Bir tencerede yağ ısıtılır az salça konur ve kemikteki etler iyice didilerek dövmeyle beraber tencereye konulur ve karıştırılır.

Et Yahnisi

Malzemeler: Kuzu eti, sarımsak, salça, sıvıyağ, tuz, karabiber, pul biber

Yapılışı: Etler bol suda haşlanır. Haşlanmış etler didilir. Sıvı yağda sarımsak, salça ve didilmiş et kavrulur. Suyu da bu karışıma ilave edilerek kaynatılır.

Etli Bulgur Pilavı

Malzemeler: Pilavlık bulgur, parça et sıvıyağ, haşlanmış nohut, tuz

Yapılışı: Etler suda haşlanır, bu etin suyuna bulgur katılarak pişirilir. Haşlanmış nohut da katılır. Bulgur suyunu çektikten sonra ocaktan alınır. Haşlanan etler sıvıyağda kavrularak pilavın üzerine dökülüp karıştırılarak servis yapılır 

Kesme

Malzemeler: Un, tuz su, sarımsaklı yoğurt, sıvıyağ, pul biber, nane.

Yapılışı: Un,tuz, su karıştırılarak sert bir hamur yapılır. Bu hamur biraz kalın olarak açılır ve sacda pişirilir. Üçgen şeklinde kesilir. Kesilen hamur parçaları kaynamış tuzlu suda pişirilir. Suyu süzülen kesmenin üstüne sarımsaklı yoğurt dökülerek
karıştırılır. Bu karışımın üzerine yağda pul biber yakılarak dökülür.

Kısır

Malzemeler: Bulgur, kuru soğan, domates, maydanoz, sıvıyağ, salça, karabiber, pul biber, tuz, limon.

Yapılışı: Önce kaynamış suda bulgur yumuşatılır. Küçük küçük doğranmış soğanlar sıvıyağda salçayla birlikte kavrulur. Kavrulmuş soğanlar yumuşamış bulgura katılarak karıştırılır. Doğranmış domates ve maydanozda bulgura katılır bol limon sıkılır, baharatları katılarak karıştırılır. Marul ve turşu ile servis yapılır.

Kuru Domates Yemeği (Yumurtalı)

Malzemeler: Bir kase kurutulmuş domates, soğan, biber salçası, sıvıyağ, yumurta, tuz.

Yapılışı: Sıvıyağda soğan kavrulur, biraz salça koyulduktan sonra kuru domates parçalarını ilave ederek karıştırılır, biraz su koyularak bu suyun çekmesi beklenir. Suyunu çektikten sonra tuz atılarak çırpılmış yumurtalar domateslerin üzerine gezdirilerek dökülür. Tencerenin ağzı kapatılarak yumurtaların pişmesi sağlanır.
Yumurtalar pişince servis yapılır.

Küncülü Çörek

Malzemeler: Mayalı ekmek hamuru, küncü.

Yapılışı: Mayalı hamur yuvarlak ve kalın olarak elle açılır üzerine bolca küncü serpilir. Açılan bu hamur közün üzerindeki saca koyulur, üzerine tepsi koyulur, üzerine tekrar sac koyulur, sacın üzerine köz koyularak çörek iki sac arasında pişirilir.

Mercimekli Köfte

Malzemeler: Kırmızı mercimek, patates, kuru soğan, maydanoz, salça, tuz, karabiber, kırmızı biber, kimyon, sıvıyağ.

Yapılışı: Mercimek yıkandıktan sonra patates ile birlikte suda haşlanır, haşlanan mercimeğe bulgur ilave edilerek karıştırılır ve bulgurun suyu çekmesi için ağzı kapatılır. Biraz beklettikten sonra mercimekli bulgur elle yoğrulur. Tavada doğranmış soğan salça ile sıvıyağ da kavrulur. Soğanlı karışım mercimekli köfteye katılarak yoğrulur, baharatlar atılır, maydanoz koyularak karıştırılır. Elle sıkılarak tabaklara servis yapılır.

Kıkırdaklı Sıkma

Malzemeler: Kuyruk yağı, tuz (Hamuru için: un, su, tuz)

Yapılışı: Un, su ve tuz ile hamur yapılır. Kıkırdağı hazırlamak için kuyruk yağını küçük küçük doğrayarak tavada tuz atarak iyice kavururuz. Açılan hamur sacda pişirilir ve içine kavrulan kuyruk yağından konularak rulo şeklinde sıkıca sarılır 

Pırasa böreği

Malzemeler: Pırasa, sıvıyağ, salça,tuz, karabiber

Yapılışı: Pırasalar küçük küçük doğranır. Sıvı yağda salça ile birlikte pırasalar kavrulur, tuzu ve biber atılarak karıştırılır. Böreklik hamur açılarak içerisine pırasalı içten koyularak hamur kapatılır, sacda veya tavada pişirilir .

Ovalamaç (Kedi Sıkması)

Malzemeler: Kuru ev yufkası veya saç ekmeği, beyaz peynir, soğan, domates, maydanoz, zeytinyağı, Pul biber, Tatlı toz biber,

Yapılışı :Soğan ince yemeklik doğranır ve sıvı yağda hafifçe kavrulur. Bir tatlı kaşığı veya istenilen kadar pul biber katılırak soğumaya bırakılır. Bu arada beyaz peynir rendelenir. Maydanozlar ince ince kıyılır. Domateslerin kabukları soyulur ve tavla zarı büyüklüğünde küp küp doğranır.  Kuru Ev yufkası-Saç ekmeği karıştırmak için hazırlanmış kab içine ufalanır. Kırılan yufka, ekmek kırıntıları, peynir, maydanoz,  kavrulmuş soğan, karıştırılır. Hafifçe yoğurulan malzemelere son olarak domatesler eklenir. Çok hırpalamadan karışacak kadar ovalanır. Artık köftemiz hazır olup bekletilmeden avuç içinde çiğ köfte gibi sıkılarak şekil verilir. Köftemiz ayran veya başka içeceklerle servis edilir.

Soğan olarak yeşil soğan kullanılabilir. Yağ olarak zeytinyağı tercih edilir.

Paça

Malzemeler: Ütülmüş paça, kemikli et, bol sarımsak, biber salçası, sıvıyağ, tuz, karabiber, limon

Yapılışı: Paça yıkanarak, kemikli etle birlikte haşlanır. Haşlanmış paça ve et kemiğinden ayrılarak didilir. Tencereye sıvıyağ koyularak dövülmüş sarımsak salçalı ve baharatlı bir sos hazırlanır, bu sos etli paça suyuna katılır, bol limon sıkılarak  servis yapılır.

Sac kavurması

Malzemeler: 1 kg. kuşbaşı et, 250 gr.içyağ

Yapılışı: Ateşin üzerine ters olarak konulan sacın içine içyağ konur ve eritilir. İyice eridikten sonra tuzlanmış ve kuşbaşı doğranmış et katılır. Pişene kadar karıştırılır.

Şaştım Aşı

Malzemeler: Un, rendelenmiş domates, sıvıyağ, su, tuz

Yapılışı: Sıvıyağda rendelenmiş domates pişirilir üzerine su katılarak kaynatılır. Diğer yandan un eleğin içine konur ve üzerine su serpilerek unun topaklaşması sağlanır.  Topaklaşan unları elle alıp kaynayan suya atıp pişirilir.

Yoğurtlu Dövme

Malzemeler: Dövme, narpuz, tuz, yoğurt

Yapılışı: Dövme ve narpuz birlikte haşlanır. Dövme soğuduktan sonra tuz ve yoğurtla birlikte sulandırılarak soğuk olarak içilir.

Analı Kızlı

Malzemeler: İnce bulgur, kıyma, soğan, yumurta, haşlanmış nohut, margarin, salça, kırmızıbiber, kuru nane, karabiber, tuz

Yapılışı: Bulgurun içerisine un, yumurta tuz ve baharatlar atılarak su ile hamur yapılır. Soğanlar küçük küçük doğranarak kıyma ile birlikte margarinle kavrulur. Kavrulan kıymaya salça ve maydanoz ilave edilir.bu karışım buzdolabında dondurulur. Daha önce yoğrulan bulgurlardan ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak içi oyulur. Oyulan köftenin içine kıymalı içten konularak yumurta büyüklüğünde köfteler yapılır. Bulgurun bir kısmı da içi boş küçük yuvarlaklar yapılır. Hazırlanan köfteler kaynamış suda haşlanır. Kaynamış nohut ilave edilir. Sıvıyağ ve salçalı sos üzerine dökülerek köfteler pişene kadar kaynatılır. Limon sıkılarak servis yapılır

Teleme

Malzemeler: 1 kilo süt, yarım kilo incir, şeker.

Yapılışı: kuru incir yıkanır küçük küçük doğranır. Sonra 1 kilo sütün içine incir konur, ardından şeker ilave edilir. Yoğurt gibi mayalanır. Üzeri bastırılır, soğuduktan sonra servis yapılır

Aşure

Malzemeler: Dövme, kuru fasulye, nohut, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, toz şeker, gül suyu, dövülmüş ceviz, yeni bahar, su.

Yapılışı: Dövme, nohut, fasulye akşamdan ıslatılır. Islanmış malzemeler ayrı ayrı haşlanır. Dövme suya koyularak iyice kaynatılır. Haşlanmış fasulye ve nohut dövmeye ilave edilir. İncir, üzüm, kayısı ayrı ayrı çok az kaynatılır. Suyu süzüldükten sonra ince ince doğranarak dövmeye ilave edilir. Şekeri de ilave edilerek hepsi birlikte yarım saat kadar kısık ateşte pişirilir.  Kaselere servis yapıldıktan sonra üzerine dövülmüş ceviz ve yeni bahar serpilir.

Mantı

Malzemeler : Un, kıyma, soğan, salça, tereyağı, sarımsak, yoğurt, karabiber, kırmızı biber ve su.

Yapılışı: Un, su ve tuz karıştırlarak sert bir gamur yoğrulur. Yoğurulan hamur ince bir şekilde açılır. Açılan hamur kare kare kesilir. Başka bir kapta ince doğranmış soğan, kıyma ve baharatlar karıştırılarak kesilen kare şeklindeki hamur parçalarının üzerine konularak üçgen şeklinde birleştirilerek kapatılır. Kaynamış tuzlu suda bu hamurlar haşlanır. Haşlandıktan sonra kevgirle suyu süzülerek tabağa alınır. Soğuması beklenir. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Salçalı, naneli ve kırmızı biberli tereyağ gezdirilerek servis yapılır.

Yoğurtlu Kabak

Malzemeler: Kabak, soğan, yoğurt, sarımsak, sıvı yağ, salça, tuz, karabiber.

Yapılışı: Kabak yıkanır ve kabuğu soyularak küçük küçük doğranır. Doğranan kabaklara tuz katılarak sulanması beklenir. Tencerede sıvı yağ ısıtıldıktan sonra, doğranmış soğanlar salça ile kavrulur. Üzerine kabaklar dökülür ve baharatlar katılırak karıştırılıp kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Piştikten sonra sıcaklığı gittikten sonra sarımsaklı yoğurt üzerine dökülerek yenir.

 

СНПЧ А7 Тюмень, обзоры принтеров и МФУ
Aladağ Belediyesi Resmi Web Sitesi Sinanpaşa Mahallesi Necati KURMEL Cad. NO :3 ALADAĞ/ADANA Santral : 0 322 591 20 18 Faks : 0 322 591 20 06 Fen İşleri : 0 322 591 20 25 Web Tasarım :Tasarımevi